Zapraszamy do lektury czwartego – jesiennego – numeru nieregularnika Społeczności Szkoły

 

Słowo ze Wstępniaka:

 

Gdy nowy numer trafia do Twoich rąk, jesień napełnia przestrzeń wokół złotem, odcieniami czerwieni, jest barwna, kolorowa, akompaniuje jej piękna i słoneczna pogoda. Wszystko to może czynić nas radosnymi.

W nowym numerze naszego Nieregularnika przyglądamy się temu, co muzyka z nami czyni i co uczynić potrafi. A ma ogromną moc. Przykład? Potrafi pomóc przetrwać okrucieństwo wojny. O tym możemy przeczytać w artykule dotyczącym powstańczych pieśni. Choć gorące sierpniowe dni już za nami, na chwilę choć wracamy do Powstania Warszawskiego (warto wracać do naszej historii nieustannie).

Muzyka potrafi też oddziaływać na wnętrze, na psychikę. W arcyciekawym artykule, który jest przedrukiem wykładu Pani Profesor Małgorzaty Rados (premiera miała miejsce podczas tegorocznej edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki) przyglądamy się, jaka granica jest między szaleństwem a geniuszem. Temat przeogromnie obecny w kulturze popularnej, ale jeśli przyjrzymy mu się naukowo, historycznie,

w oparciu o fakty?… Arcyciekawa lektura! Niejedyna w nowym numerze. W chwili składania tego numeru rozpoczął się II etap XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Na naszych łamach publikujemy zatem tekst poświęcony kompozytorowi.

W chwilach przystanków pomiędzy artykułami zapraszamy do lektury naszych stałych rubryk. A tam? Najnowsza poetycka kompozycja Pani Profesor Karoliny Hordyjewicz, tradycyjna muzyczna anegdotka, przepis a także esej.

Nowy numer ocieka od treści. I oczywiście poleca się do czytania (także na smartfonach i tabletach).

 

Zapraszamy Was do współtworzenia ,,Kontrapunktu”, zapraszamy Nauczycieli i Uczniów – każdego, kto chciałby przelać na wirtualny papier kilka, a może i więcej, myśli. Nasz adres: redakcja.kontrapunkt@gmail.com

 

Życzymy przyjemnej lektury!

CZYTAJ ONLINE

[POBIERZ PLIK W .PDF]

 

Numery archiwalne:

Numer 1: http://smszeligowski.edu.pl/?p=3992

Numer 2: http://smszeligowski.edu.pl/?p=4113

Numer 3: http://smszeligowski.edu.pl/?p=4502