Zapraszamy do lektury ósmego – jesiennego – numeru nieregularnika Społeczności Szkoły Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie

 

Słowo ze Wstępniaka:

Emocje. Do emocji odwołuje się psychologia (unika emocjonowania się, stara się być w tym jak najbardziej neutralna: nie oceniać, nie bagatelizować, nie demonizować – skupić się na stanie faktycznym i pomóc). Z emocji wypływa niejeden utwór muzyczny, czy też literacki (powiedzielibyśmy, że niezależnie od tego, czy te twórcze emocje są trudne czy też przyjemne, ich pojawienie się jest pozytywne – daje dzieło sztuki lub też namacalny element twórczy). Emocje mogą też zostać wykorzystane w reklamie, polityce, perswazji, propagandzie, manipulacji (kojarzy nam się to może negatywnie, choć i perswazja może zachęcać do dobrych rzeczy, polityka nie zawsze mieć brzydką twarz, jakaś reklama służyć kwestiom społecznym). Emocje mogą mieć różne oblicza. Emocjom gdzieś w warstwie idei i ducha poświęcamy nasz najnowszy numer szkolnego nieregularnika. A stało się to za sprawą jesieni, która także w naszym kraju przybiera różne maski i twarze, jest chyba najbardziej ludzka z pór roku: radosna ale i smutna, piękna gdy zachwyca barwami, ale i wtedy, gdy zmęczona w listopadzie jest już bezlistnymi drzewami i porankami płynnie przechodzącymi w zmierzch w międzyczasie pokazując swoje szare i chmurne oblicze (i to także piękne). Emocje muzyczne, których dostarczał kolejny na naszych łamach Wielki Muzyk, czyli Henryk Wieniawski obecny w dwóch ciekawych artykułach (wśród nich m.in. odpowiedź na pytanie: co łączyło lubelskiego kompozytora z królem Holandii, a co w tej historii robi Adam Mickiewicz?). Schyłek października i początek listopada kieruje też naszą uwagę w kierunku przemijania. Tu polecamy uwadze nieznane oblicze nekropolii przy ulicy Lipowej, a także ocierające się o emocje, o zadumę, o sens przemijania formy prozatorskie krótsze i dłuższe. W nowym numerze nie może jednak zabraknąć stałych rubryk: anegdotki, kulinarnych kompozycji, poezji a także szczypty tematów nie-muzycznych, aby lekko przełamać obecne w nowym numerze smaki. Jest też coś dla najmłodszych, a to za sprawą Pani Profesor Magdaleny Mańkowskiej, która w obecnym numerze debiutuje bajeczkami muzycznymi oraz niespodzianką dla starszych: opowiadaniem pt. ,,Księżycowa podróż”.

W numerze także łyk poezji. A to za sprawą poezji Pani Profesor Karoliny Hordyjewicz oraz epitafiów napisanych na cześć wielkich kompozytorów pióra Pani Profesor Magdaleny Mańkowskiej.

Mocno zróżnicowany numer, ale skomponowany z wielu emocji, tradycyjnie poleca się Państwu do czytania.

 

Nowy numer poleca się na jesień, ku radości, ku zadumie, ku zachwytowi światem. I oczywiście poleca się do czytania (także na smartfonach i tabletach).

 

Zapraszamy Was do współtworzenia ,,Kontrapunktu”, zapraszamy Nauczycieli i Uczniów – każdego, kto chciałby przelać na wirtualny papier kilka, a może i więcej, myśli. Nasz adres: redakcja.kontrapunkt@gmail.com

 

Życzymy przyjemnej lektury!

 

CZYTAJ ONLINE

[POBIERZ PLIK W PDF]

 

 

Numery archiwalne:

Numer 1: http://smszeligowski.edu.pl/?p=3992

Numer 2: http://smszeligowski.edu.pl/?p=4113

Numer 3: http://smszeligowski.edu.pl/?p=4502

Numer 4: http://smszeligowski.edu.pl/?p=4839

Numer 5: http://smszeligowski.edu.pl/?p=4969

Numer 6: http://smszeligowski.edu.pl/?p=5222

Numer 7: http://smszeligowski.edu.pl/?p=5364