Zapraszamy do lektury dziewiątego – świątecznego – numeru nieregularnika Społeczności Szkoły Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie

 

Słowo ze Wstępniaka:

 

Święta Bożego Narodzenia mają w naszej kulturze wiele oblicz, a to za sprawą historii, na której kartach były chwile trudne i smutne, ale było też miejsce na ponowne narodziny: wiary, ducha, nadziei na przyszłość, a wreszcie na odrodzenie Ojczyzny. Z tymi cechami wiąże się też przeżywanie Wigilii, czyli zapowiedzi, oczekiwania. Wigilia to w powszechnym języku zapowiedź już następnego dnia, jest więc ,,wigilia” Bożego Narodzenia. U nas jednak Wigilię piszemy dużą literą, świętujemy, oczekujemy jej cały rok, ale i oczekujemy samego Bożego Narodzenia – przy wspólnym stole z Bliskimi, śpiewając kolędy, przestrzegając tradycji i zwyczajów. Jeszcze rano podczas ostatnich rorat rozbrzmiewała ostatnia z Wielkich Antyfon zapowiadających Mesjasza, a już o północy Kościół rozpoczyna świętowanie pamiątki narodzin Chrystusa uroczystą mszą zwaną Pasterką.

Boże Narodzenie od pierwszych wieków uroczystego świętowania zauważa ten dualizm: radość ale pewną zadumę oraz smutek. Powstańcze Wigilie z czarną krynoliną ale i z kolędą na ustach. Boże Narodzenie w Jasełkach to cud Wcielenia Boga ale i narodziny Zbawcy w grocie dla zwierząt, w nocy, z obłędem i nienawiścią króla Heroda. Narodziny Boga w średniowieczu to uboga stajenka ale i w tle zapowiedź męki (nie jest to pomysł wieków średnich, a odczytanie biblijnego proroctwa Izajasza, który mówi o zapowiedzi przyjścia Mesjasza ale i o Jego męce). Tym samym tropem idą kolędy. Jedna z nich, najbardziej znana – ,,W żłobie leży” mówi o pastuszkach odwiedzających Jezusa ale i o ludzie, który ,,krzyżowe ściele łoże”. Przyszłe smutki, niepokoje, lęki o to, co czeka nas jednak nie są w stanie przyćmić tej radości, gdy Bóg przychodzi do człowieka w tę wyjątkową noc, gdzie dzieją się cuda bo ,,ogień krzepnie” a ,,blask ciemnieje” (jeśli polski barok narodził się w jakimś celu, to chyba żeby powstały te niezwykłe słowa kolędy).

W obecnym numerze znajduje się więc moc radosnych kolęd, ale i próbujących pogodzić wesołość z pewną zadumą tekstów, w numerze również arcyciekawy artykuł o świątecznych przedstawieniach i kolędowaniu, a także o patriotycznym duchu. Na dokładkę akcent muzyczny – kolejny Wielki Kompozytor i jego życie.

W tym Świątecznym czasie życzymy Wam dużo zdrowia i radości. I dziękujemy, że jesteście z nami, bo to drugie urodziny naszego nieregularnika. A co za tym idzie – trzeci świąteczny numer. Polecamy się na przyszłość!

 

Nowy numer poleca się na Święta Bożego Narodzenia, ku radości, a także jako współtowarzysz podróży. I oczywiście poleca się do czytania (także na smartfonach i tabletach).

 

Zapraszamy Was do współtworzenia ,,Kontrapunktu”, zapraszamy Nauczycieli i Uczniów – każdego, kto chciałby przelać na wirtualny papier kilka, a może i więcej, myśli. Nasz adres: redakcja.kontrapunkt@gmail.com

 

Życzymy przyjemnej lektury!

CZYTAJ ONLINE

[POBIERZ W WERSJI PDF]

 

 

Numery archiwalne:

Numer 1: http://smszeligowski.edu.pl/?p=3992

Numer 2: http://smszeligowski.edu.pl/?p=4113

Numer 3: http://smszeligowski.edu.pl/?p=4502

Numer 4: http://smszeligowski.edu.pl/?p=4839

Numer 5: http://smszeligowski.edu.pl/?p=4969

Numer 6: http://smszeligowski.edu.pl/?p=5222

Numer 7: http://smszeligowski.edu.pl/?p=5364

Numer 8: http://smszeligowski.edu.pl/?p=5497