/Informacja przesłana przez FL

Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie

Zapraszamy uczniów szkół muzycznych
i ich opiekunów na operę w wersji koncertowej.
Bilet dla ucznia szkoły muzycznej – 15 zł, dla opiekuna – 30 zł

Niedziela, 1 marca 2020, godz. 17.00

Wolfgang Amadeusz Mozart

Uprowadzenie z seraju

OPERA W WYKONANIU KONCERTOWYM
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Chór Kameralny Filharmonii Lubelskiej
Joanna Moskowicz
(Konstanze) – sopran
Hanna Okońska (Blonde) – sopran
Tomasz Krzysica (Belmonte) – tenor
Rafał Grozdew (Pedrillo) – tenor
Dariusz Górski (Osmin) – bas
Wojciech Rodek – dyrygent
Paweł Gabara – aranżacja teatralna i narracja

Najbardziej popularna opera Mozarta za jego życia! Inspirowana orientem opowieść o miłości!

Opera w Filharmonii?… To wprawdzie rzadkie wydarzenie, ale możliwe w wersji koncertowej, a u nas – w Filharmonii Lubelskiej – dodatkowo z elementami teatralnymi! 1 marca 2020 po raz pierwszy w dziejach Lublina zagramy jedną z najpopularniejszych oper Wolfganga Amadeusza Mozarta „Uprowadzenie z seraju”, która od samej premiery w Wiedniu w 1782 roku odniosła ogromny sukces w Europie a później już na całym świecie. Powodzenie gwarantowała już choćby modna wówczas tematyka turecka. Ponadto sensacyjna fabuła z zaskakującym zakończeniem. I oczywiście motyw bezgranicznej miłości. Wydarzenia toczą się wartko i w nieco awanturniczym stylu, charakterystycznym dla tego typu opowieści. Piękną Włoszkę, Konstancję, porywają piraci i wraz z jej służącą, Blondą, sprzedają tureckiemu możnowładcy, Baszy Selimowi. Ten, choć ma swój harem, zakochuje się namiętnie w nowej niewolnicy, a dozorca haremu, gburowat y Osmin, w pochodzącej z Anglii Blondzie. Sytuację próbuje kontrolować sprytny Pedrillo, który jest służącym ukochanego Konstacji, młodego szlachcica Belmonte. Szczęśliwie młodzieniec poszukujący ukochanej przybywa do seraju Baszy Selina i bezradny staje u jego bram. Dalej wypadki toczą się z wieloma dramatycznymi i groźnymi komplikacjami, których nie będziemy zdradzać.  Najważniejsza jest jednak muzyka geniusza z Salzburga. Jej wykonanie jest dużym wyzwaniem dla orkiestry, chóru i solistów. Po partie Konstancji i Belmonta sięgają najwięksi śpiewacy świadomi karkołomnych trudności. Warto jednak pokonać wszystko dla muzyki Mozarta. W naszym koncercie wystąpią sprawdzeni już w wielu wykonaniach scenicznych tej opery artyści: Joanna Moskowicz jako Konstanze, Tomasz Krzysica (Belmonte), Rafał Grozdew (Pedrillo), Dariusz Górski (Osmin) oraz Hanna Okońska, która specjalnie dla Filharmonii Lubelsk iej przygotowała partię Blondy.  Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej poprowadzi pomysłodawca tego projektu – dyr. Wojciech Rodek. Chór Kameralny przygotował Dawid Jarząb. Przewodnikiem po tej operze będzie Paweł Gabara.

Bilety do nabycia w kasie Filharmonii
tel.: 81 53-15-112, 81 53-15-118